Previous
Next

Cederträ & Bergamott - Eterisk doft

199,00 kr
Inkl. moms
Från: 199,00 kr
0 1 2 3 4 1 omdöme(n) 

En mjuk doft av cederträ och frisk bergamott, rundad av en örtig ton av lavendel.
Ett naturligt balanserande och rogivande doftljus som ger lugn och harmoni. 

Välj storlek på ljuset:
  • Egen tillverkning i Roslagen
  • Utan palmolja, paraffin och animaliskt fett
  • Inte testat på djur

Produktbeskrivning

CEDERTRÄ • BERGAMOTT • LAVENDEL

Cederträ & Bergamott är ett handgjort doftljus som ger en doftupplevelse med naturlig eterisk doft som ger en frisk och träig ton. Cederträdets mjuka ton tillsammans mot bergamottens citrusaktiga karaktär ger en behaglig doft som sägs ha en lugnande och balanserande effekt. Vi har tillsatt lite naturlig fransk lavendel för att runda av doften och skapa en lite mer örtig och mjuk helhet. 

Cederträ & Bergamott är ett veganskt doftljus med giftfri rapsvax och naturliga eteriska oljor - ett ljus som ger ett väldoftande och rogivande hem. Perfekt för stunder när du vill landa efter en lång dag eller skapa ett väldoftande hem.

Omdömen Omdömen (1)

Baserat på 1 review - 0 1 2 3 4 5,00/5
0 1 2 3 4
(5/5

UPPLYFTANDE!

Betyg: 0 1 2 3 4

Fin doft. Behaglig. Kommer att köpa igen!


Utseende:Svagt vitfärgat frostat glas med trälock av bok med etsad Yvelis logotype.
Info:Välj större doftljus till rum som t.ex. vardagsrum och ett mindre till små rum som t.ex. sovrum.
Brinntid:Litet ljus: ca 30 tim. Stort ljus: ca 45 tim.
Storlek:Litet ljus: ca 8,3 cm högt och 5,6 cm i diameter Stort ljus: ca 8,5 cm högt och 7,3 cm i diameter
Vikt:Litet ljus: ca 115 g nettovikt Stort ljus: ca 180 g nettovikt

Innehåller: ((R)-p-mentha-1,8-diene d-limonene, LINALOOL, pin-2(10)-ene) 

Kan orsaka allergisk hudreaktion. Skadliga långtidseffekter för vattenlevande organismer.
VID HUDKONTAKT: Tvätta med mycket tvål och vatten. Vid hudirritation, sök läkarhjälp. 

Vad betyder CLP-märkning – och varför finns den på våra ljus och doftpinnar?

Alla produkter som innehåller doftämnen måste enligt EU:s CLP-förordning märkas med säkerhetsinformation – samma regler som gäller för till exempel rengöringsmedel och tvättmedel.

CLP-lagstiftningen är skapad för produkter som används direkt på huden eller spolas ut i avloppet. Vissa doftämnen kan orsaka allergiska reaktioner vid hudkontakt, och vissa kan vara skadliga för vattenlevande organismer om de hamnar i naturen. Våra ljus och doftpinnar används inte på det sättet, men omfattas ändå av samma krav.

Varningar som “skadligt för vattenlevande organismer” gäller om produkten skulle hällas ut i naturen eller avloppet – inte vid normal användning i hemmet.

Vi följer CLP-reglerna noggrant och ser märkningen som en viktig del av vår transparens och ditt förtroende.

Vi skickar med DHL till din närmaste ServicePoint och de hämtar hos oss tisdagar och fredagar, det kan därför ibland ta några dagar extra att få ditt paket beroende på när din order lades.

OBS! Ditt paket ligger hos DHL ServicePoint i 7 dagar så glöm inte hämta det i tid!

Meddela oss i meddelanderutan i kassan om det är någon särskild ServicePoint du önskar att vi skickar till, annars väljer systemet den som är närmast.

Fraktkostnad
Vi tar en enhetsfrakt på 59:- och fraktfritt på alla ordrar över 599 kr.

Miljöfrakt
Vi skickar alla paket med DHL's SKICKA GRÖNT som är ett klimatsmart tillval vi lägger till på alla våra sändningar. De extra pengarna använder DHL till investeringar i dyrare klimatsmart transportlösningar.

Vi vill såklart göra vad vi kan för att transporterna ska bli mer miljövänliga!